ZESTAW OPRACOWAŃ

Co powinieneś wiedzieć o olejach silnikowych?

 

Wszystkie oleje silnikowe charakteryzują następujące parametry:

 

1. Klasy lepkości olejów

Oleje silnikowe dzielimy na zimowe o oznaczeniach SAE 0W, 5W, 10W, 15W, 20W, 25W i letnie SAE 20, 30, 40, 50, 60. Każda liczba niesie za sobą informację o parametrach pracy oleju. Liczba przed literą W oznacza temperaturę pracy oleju w okresie zimowym pomniejszoną o 40ºC zaś liczba za literą W oznacza rzeczywistą temperaturę pracy w okresie letnim. Przykładem jest stosowany w naszym kraju olej o oznaczeniu 15W40 którego temperatura pracy w zimie to -25ºC zaś w lecie 40ºC. Olej 15W40 jest typowym olejem wielosezonowym.

 

2. Klasy jakości olejów

Najpierw należy rozróżnić dwie klasy olejów do samochodów benzynowych o oznaczeniu S i do silników diesla o oznaczeniu C.

Kolejne litery alfabetu określają jakość oleju i jego zastosowanie. Kolejna litera alfabetu charakteryzuje olej dla starszych typów silników. Np: dla samochodów Zastava 750 i Zastava 1100/1100p powinno się stosować oleje o oznaczeniach SE (silniki z lat 72-80), natomiast dla samochodów Zastava Yugo oleje o oznaczeniach SG (silniki produkowane po 89 roku). Do silników diesla produkowanych po 1983 roku stosuje sie oleje o oznaczeniu CE lub CF-4 dla silników z turbodoładowaniem. Jak widać różnica w oznaczeniach polega na pierwszej literce "S" - oleje do silników benzynowych i "C" - oleje do silników diesla.

 

3. Wskaźnik lepkości oleju

Wskaźnik lepkości oleju określa jego lepkość w funkcji temperatury. Jest to wielkość bezwymiarowa. Można ją scharakteryzować jako stosunek lepkości kinematycznej wyznaczonej w dwóch temperaturach: 40st.C i 100st.C. Wyższy wskaźnik charakteryzuje olej o mniejszej lepkości.

 

4. Temperatura płynięcia

Ta cecha oleji silnikowych jest bardzo ważna zwłaszcza w krajach, w których mogą panować niskie lub bardzo niskie temperatury. Wartość ta podaje graniczną temperaturę, w której olej silnikowy jeszcze płynie.

 

5. Liczba zasadowa TBN (Total Basic Number)

Liczba zasadowa charakteryzuje olej pod względem jego właściwości myjąco-dyspergujących. Im większe są parametry TBN tym lepsze są właściwości myjące i neutralizujące produkty spalania paliwa.


Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie materiałów znajdujących się w tym serwisie bez zgody autora jest zabronione.

Serwis najlepiej oglądać przy użyciu przeglądarki Internet Explorer 6.0 lub lepszej.

Serwis istnieje od 15 września 2000 roku.

Korzystamy ze standardu ISO-8859-2.