Tajemnice Polmozbytu

modele Zastav i fabryka w Kragujevac
KubuS
Doświadczony użytkownik
Posty: 107
Rejestracja: niedziela 10 sie 2014, 11:24
Lokalizacja: Kątownia :D
Kontakt:

Tajemnice Polmozbytu

Post autor: KubuS » niedziela 14 cze 2015, 17:48

Witajcie!
Ciekaw jestem jak wyglądało kupno Zastavy przez cały okres jej produkcji w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Wiem, że dostępna była w ramach eksportu wewnętrznego za dewizy, a dopiero w latach 1982-83 za złotówki, przez co w tym okresie wiele Zastav trafiło na taksówki. Ile kosztowały? Jak można było je zakupić? Jak wyglądał cały proces kupna? Może ktoś wie, pamięta i chętnie się podzieli :)

Awatar użytkownika
BG
Doświadczony użytkownik
Posty: 144
Rejestracja: środa 15 sie 2007, 11:38
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: BG » poniedziałek 15 cze 2015, 21:48

Zastavy było można było odbierać tylko w 2 miejscach w Polsce. W Warszawie na ul. Stalingardzkiej na pewno było to w 1976 r. i Katowicach było to w 1978 r. Magazyn części na całą polskę był w Lubartowie. W Krakowie były 3 sklepu z częściami 1. na ul. Manifestu lipcowego, 2 na ul Opolskiej, 3 w Nowej Hucie nie pamiętam adresu, 4 na ul Dietla (gdy zlikwidowano 1-3).
BG

Awatar użytkownika
Marcelek
Weteran forum
Posty: 485
Rejestracja: niedziela 18 cze 2006, 13:10
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: Marcelek » wtorek 16 cze 2015, 00:39

bzdura i mam na to dowody, odbierać można było w kilku punktach, znam Zastavę z 1975 roku, sprzedaną w Gdańsku, jeździła od 1975 roku do 2014 po Nowym Mieście lubawskim u jednego właściciela, obecnie znajduje się w Gdańsku, wraz z Markiem M. wymienialiśmy w niej silnik, moja eks 1976 sprzedana była w Warszawie ( to się zgadza), a tu jest kompletna dokumentacja zakupu Zastavy z 1976 roku, kupionej w Koszalinie w czerwcu 2013 od pierwszego właściciela, który zachował każdy kwit dotyczący zakupu Zastavy, najpierw przedpłata na malucha, potem dopłata na 125p, a następnie na Zastavę, i jak widać została sprzedana w 1976 roku w Gdańsku, w Polmozbycie przy ulicy Karola Marksa 132, obecnie Hallera 132.
https://www.youtube.com/watch?v=dXVGm9VYTCA


wszystko zaczyna się w 1973 roku, od przedpłaty na Malucha,
Obrazek Obrazek
jako że przewidywany odbiór miał nastąpić w 1977 roku Pan Antonii cierpliwie czekał,
Obrazek aż nagle nadarzyła się okazja przekierowania przedpłaty na Polskiego Fiata 125p, plus wpłata w dewizach:
Obrazek
ale Pan Antonii złożył zamówienie na Zastavę:
Obrazek
oraz wpłacił brakująca należność:
Obrazek
Obrazek
w Marcu 1976 przyszedł upragniony telegram:
Obrazek
po którym Pan Atonii wybrał się do Gdańska po wyczekiwane auto, przy odbiorze podpisał stosowne pokwitowanie:
Obrazek
oraz uzyskał zaświadczenie o nabyciu pojazdu w eksporcie wewnętrznym
Obrazek
wraz z autem Pan Atonii otrzymał świadectwo jakości samochodu
Obrazek

lata mijały, a Pan Antonii coraz rzadziej wyjeżdżał Zastavą z garażu, w końcu po raz ostatni zapłacił podatek drogowy
Obrazek

a następnie we wrześniu wyrejestrował auto
Obrazek
Zastava 1100p Mediteran '81

FSO ZSD Nysa Truck DC 1,6I 1997 "Digitruck"

Awatar użytkownika
BG
Doświadczony użytkownik
Posty: 144
Rejestracja: środa 15 sie 2007, 11:38
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: BG » środa 17 cze 2015, 19:14

W mojej książęce z Zastavy z 1976 r. jest pieczątka z Warszawy, auto było tam kupione a 1-szym właścicielem była kobieta z Zakopanego. Po roku sprzedana do Krakowa, a od 1978 r, jest u mnie do teraz też w Krakowie. Znajomy co miał od nowości Zastavę 1978 r. też miał ją kupioną w Warszawie. Jakieś 5 lat temu miałem Zastavę z 1978 r. od 1-szego wlaściciela, która była kupiona w Katowicach. Gość był chyba górnikiem. W południowej Polsce aby stać się posiadaczem Zastavy należało ją odebrać albo w Warszawie albo Katowicach. Nigdy w Krakowie w Polmozbycie nie widziałem Zastavy.
BG

Awatar użytkownika
Cabrio
Doświadczony użytkownik
Posty: 121
Rejestracja: czwartek 02 lip 2015, 15:09
Lokalizacja: Yu
Kontakt:

Post autor: Cabrio » czwartek 02 lip 2015, 17:42

Witam,
W 1982 roku można było nabyć Zastavę za dewizy w cenie 2500 USD :)
--
Pozdrawiam

zyxjam
Użytkownik
Posty: 44
Rejestracja: środa 18 mar 2015, 14:01
Lokalizacja: WWL
Kontakt:

Post autor: zyxjam » poniedziałek 06 lip 2015, 13:23

Nie mam takiej wspaniałej dokumentacji jak Marcelek ale i ja chciałbym cos dodać o 750ce.
Zastavę 750 można było kupić m.in w 1967 roku w przedsiębiorstwie państwowym Motozbyt w Katowicach, ul Francuska 32 którego Dział Pojazdów Samochodowych mieścił się przy ul. Rozdzińskiego

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości